ZASADA TRÓJPODZIAŁU I ZŁOTY PODZIAŁ KADRU

Istnieją okreslone sposoby wyznaczania mocnych punktów w kompozycji zdjęcia, dzięki którym fotografia odpowiada naturalnej percepcji człowieka i tym samym zyskuje lepszy odbiór. To ZASADA TRÓJPODZIAŁU i ZŁOTY PODZIAŁ kadru.

zasada trójpodziału

TRÓJPODZIAŁ KADRU

Zasada trójpodziału polega na przecięciu pola obrazu siatką złożoną z dwóch linii pionowych i dwóch linii poziomych, tak  aby uzyskać dziewięć jednakowych prostokątów. Miejsce przecięcia linii to tak zwane mocne punkty kadru, czyli miejsca gdzie w pierwszej kolejności wędruje nasz wzrok. Centrum kadru uważane jest za mniej atrakcyjne, bezpieczniej więc jest umieszczać istotne dla nas elementy w pozostałych 8 polach. Nadaje to większej dynamiki i dzięki temu zdjęcie jest dla odbiorcy ciekawsze. W fotografii krajobrazowej przydatne są natomiast wyznaczone linie. To, czy znajdzie się on w górnej czy dolnej części kadru zależy od tego, czy w danej scenie bardziej chcemy pokazać niebo czy ziemię (wodę). 1/3 kadru to doskonałe miejsce na umieszczenie linii horyzontu.

ZŁOTY PODZIAŁ

Zgodnie z tą zasadą, gdy podzielimy odcinek o danej długości na dwie nierówne części w taki sposób, że proporcja krótszego kawałka do dłuższego będzie wynosiła tyle samo, co proporcja dłuższego kawałka do całości, to otrzymany w ten sposób podział będzie odznaczać się idealną harmonijnością. Zależność ta wyrażana jest wzorem: b+c/a = a+b+c/b+c. Siatka kompozycyjna opracowana z wykorzystaniem reguły złotego podziału zakłada umiejscowienie mocnych punktów kadru nieco bliżej siebie niż ma to miejsce w przypadku trójpodziału. Układ ten znakomicie sprawdza się między innymi przy fotografowaniu ludzi stojących blisko siebie. W przypadku fotografii krajobrazowej, komponując ujęcie z wykorzystaniem zasady złotego podziału otrzymujemy obraz o bardzo naturalnym wyglądzie, przypominający nieco ujęcie rodem z filmów kina drogi i western’ów.

złoty podział kadru

HARMONIA I PORZĄDEK

Przeprowadzono badania analizy sposobu w jaki obserwujemy zdjęcia, za pomocą urządzenia śledzącego ruchy gałek ocznych. Okazuje się, że najczęściej w pierwszej kolejności spoglądamy na punkt w lewym górnym rogu. Kolejnym jest ten w lewym dolnym rogu, potem prawym górnym i na końcu w prawym dolnym rogu kadru. Jest to, najprawdopodobniej, związane z naszą kulturą i tym, że czytamy od lewej do prawej strony. W przypadku kultur gdzie naturalne jest czytanie od prawej do lewej strony, badania mogłyby wyglądać zgoła inaczej…

Schemat obok pokazuje, że miejsca przecięcia linii znajdują się w idealnej dla oka przestrzeni. Są umieszczone zarówno daleko od krawędzi kadru, jak i centrum zdjęcia. Jest to bezpieczna odległość od wszystkich skrajnych elementów kadru – może dlatego właśnie tam kieruje się nasze oko.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.